Єврейський цвинтар у Кам'янці-Бузькій на вул. Шевченка


Із початком ХХ ст. єврейська громада Кам’янки-Бузької почала втрачати свою чисельність. В 1931 р. кількість євреїв становила 3283 осіб. У 1939 р., перед початком Другої світової війни ця цифра зросла до 3964 осіб [1]. Єврейська громада міста потребувала ще одне місце для поховання, разом із другим цвинтарем на вул. Шашкевича.

Третій цвинтар, що розташований на вул. Шевченка, був заснований приблизно у 1930-х роках, як додаткове окописько. Відомо, що загальна його площа складає 9000 кв. м., а розташоване воно на площі, що тягнеться від вул. Шевченка до р. Буг. У ХІХ ст. на місця цвинтаря була ділянка, що позначена на кадастровій мапі кінця ХІХ ст [2].

На цьому цвинтарі не було поховань відомих особистостей, що, водночас, не піддає сумніву значущості цього місця в історичному аспекті. Загалом у Кам’янці-Бузькій було три окописька, перше, що знаходилось на вул. Незалежності, де зараз розташований кінотеатр. Це було найстарішим юдейським цвинтарем, що було закрите для поховань у ХІХ ст. Два інших, що були засновані потім могли б дійти до наших часів, якби не Друга світова війна та окупація німецькими військами міста. За цей час німці встигли зруйнувати обидва кіркути, а надгробками (мацевами) замостити дороги, залишивши на місці окописьк лиш сплюндровані уламки.

  

Юдейський цвинтар на суч. вул Шевченка (1.), позначений на фрагменті радянської мапи (М-36-61-Г-а) 1949 р.

 

Використані джерела:

1. Електронний ресурс [https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/k/939-kamionka-buzanska-d-kamionka-strumilowa/99-historia-spolecznosci/137443-historia-spolecznosci#footnote1_zodah2e];

2.Кадастрова мапа кін. ХІХ ст., ЦДІАУЛ, ф. 186/6/438, арк. 7;

3. Мапа ГШ Радянської армії, 1949 р., М 1:25 000.