Пішла з життя учасниця повстання у Варшавському гетто

24 квітня, 2017
23 квітня, напередодні дня Героїзму євреїв в роки Голокосту Елла Руфайзен-Шюппер - учасниця повстання в гетто Варшави.
Відомо, що Елла Руфайзен-Шюппер працювала в Єврейській бойовій організації (івритомовна абревіатура ЕЯЛь) і виконувала обов'язки зв'язкової між підпільниками-євреями різних міст Польщі.

Елла народилася в червні 1921 року в Кракові, в родині різника (шохета) і кантора Пінхаса Шюппера. В роки гітлерівської окупації Польщі з ризиком для життя переміщалася між гетто Кракова і Варшави, погоджуючи дії підпільників з метою організації скоординованого повстання.

У липні 1942 року Елла Шюппер взяла участь в нараді бойових груп Варшавського гетто, на якому було прийнято рішення про створення організації ЕЯЛь. Вона брала активну участь у повстанні у Варшавському гетто, перебувала в штабному бункері керівника повстання Мордехая Анілевича на вулиці Милій, 18.

Восьмого травня 1943 року Анілевич наказав Еллі покинути бункер і встановити зв'язок з групою Іцхака (Антека) Цукермана, а через нього - з польськими підпільниками. Дівчина виконала завдання, але 11 травня стало відомо, що бункер Анілевича розгромлений гітлерівцями.

У липні 1943 року Шюппер була схоплена гітлерівцями і відправлена в концтабір Берген-Бельзен на території Німеччини. Після звільнення з концтабору, в вересні 1945 року, вона нелегально репатріювалася в Ерец-Ісраель і оселилася в кібуці Бейт-Йегошуа.

У 1961 році Елла Шюппер-Руфайзен була свідком на процесі Адольфа Ейхмана в Ієрусалимі.

У 1990 році в світ вийшла автобіографічна книга колишньої підпільниці - «Розставання з Милою 18. Розповіді зв'язкової».

Навесні 2003 року Елла Шюппер-Руфайзен запалила один з шести «смолоскипів пам'яті» на центральній державній церемонії Дня героїзму і катастрофи в музеї Яд Вашем в Ієрусалимі.
 
Джерело: cursorinfo.co.il 
↑Новини↑