У Жовкві шукають спосіб врятувати давню синагогу

20 лютого, 2017
За допомогою проекту Ради Європи COMUS у Жовківську синагогу хочуть вдихнути нове життя. Для її порятунку потрібно щонайменше півтора мільйона гривень.

Зараз у Жовкві міська рада разом з Державним історико-архітектурним заповідником працюють над розробкою проекту «Створення регіонального культурного центру на основі Жовківської синагоги». Це, до речі, не перша спроба знайти кошти для відновлення споруди, яка на сьогодні перебуває в аварійному стані.

«Міська рада реалізовує проект COMUS –урбаністичні стратегії в історичних містах, керовані громадами. Це проект Ради Європи і Європейської Комісії. Нині проект вже підходить до стадії підготовки одного або кількох інвестиційних проектів у сфері охорони культурної спадщини. З 5 проектів, запропонованих містом, проробляється один – реставрація та пристосування синагоги. Наразі, не знаю яка в нього буде назва, але суть така – спочатку синагогу буде підготовлено до реставрації, потім сама реставрація, згодом – створення культурно-мистецького центру в синагозі з музейними експозиціями, а потім вже на базі культурно-мистецького центру – туристичного центру і насамкінець – впорядкування колишнього єврейського громадського кварталу», – розповів заступник директора ДІАЗ Михайло Кубай.

Зараз іде підготовка техніко-економічного обґрунтування. Потім – розробка самого інвестиційного проекту, а згодом вже за допомогою проекту COMUS і європейських інституцій будуть шукатися джерела коштів для реалізації проекту.

«Ми схожу процедуру проходили тричі. Особисто я готував заявку в Американський посольський фонд востаннє – торік. Але він там не має успіху», – зазначив Михайло Кубай.

На сьогодні кошторисних оцінок щодо реставрації ще не робилося.

«Для реставрації самої синагоги з мого досвіду, того, що я вже робив раніше, потрібно півтора мільйона доларів. Але це йдеться лише про саму споруду. А для перетворення у туристичний центр треба відбудувати ще й стару єврейську школу. Зараз частково на її фундаментах стоїть крамниця. Власники вже давно виношують задуми відбудувати втрачені будинки з підсіннями. Якщо цей проект буде реалізований, тоді звільниться частина фундаменту школи і можна буде її відновити. Якщо проект вдасться реалізувати, то у відновленій школі буде знаходитися адміністрація, послуги для ортодоксальних єврейських туристів. Бо власне цей центр буде розрахований саме на єврейських туристів-паломників. Для них доведеться забезпечити і кошерну їжу, і кошерні санітарні умови. Можливо, там буде якийсь конференц-зал і якісь кімнати для перебування. Бо сама синагога для таких потреб не пристосована. Там є один великий вестибюль, над ним велика жіноча галерея, з південного боку – ще одна втрачена одноповерхова жіноча галерея, на куті є кімнатка колишнього кагалу і великий зал. Всі ці приміщення не варто перебудовувати для якихось адміністративних потреб», – розповів заступник директора.

Як музейна установа синагога могла б функціонувати, але для туристичного центру з надання послуг потрібні додаткові приміщення. Власне для цього і пропонується відбудова втраченої під час Другої світової війни єврейської школи.

Джерело: Дивись.info

↑Новини↑