Успіхи у збереженні єврейської культурної спадщини Львова

26 грудня, 2016
Важливими віхами у збереженні єврейської культурної спадщини Львова є те, що права забудовників старовинного єврейського кварталу остаточно були скасовані Вищим господарським судом, а також те, що старовинна іудейська дільниця міста є предметом активного вивчення молодих львівських дослідників.

В день 30 листопада 2016 року Вищий господарський суд України скасував права Виконавця використовувати землю території старовинного єврейського кварталу для будівництва готельного комплексу в самому серці історичної єврейської культурної спадщини Львова - єдиного вижившого в Україні - стародавнього єврейського кварталу. Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу в Україні як українська громадська організація ініціювало очищення місця з метою його відновлення у відповідності до вимог резолюцій останньої і попередньої Асамблеї ЮНЕСКО.

Це були численні судові справи, які крок за кроком сприяли очищенню місця та виключенню його неправильного використання.

А 22 грудня Директор Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу був запрошений в наукову раду Львівського політехнічного університету (кафедра архітектури) почути проект, зроблений українським випускником Ростиславом Медвідем: "Регенерація старовинної єврейської дільниці Львова - Музеї і перспективи".

Ми повинні подякувати багатьом українським юристам, в першу чергу, юристам з юридичних компаній Андрія Зубача, адвокатам Руслані Шумелді, Тетяні Могинській. Міністерство культури України, всі рівні української судової системи були дуже прихильними до автентичного збереженню єврейської культурної спадщини цього місця, а Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу довело, що саме в цьому випадку перемагає закон. Частину складних досліджень було зроблено за підтримки Гранту посла США. На всіх етапах цих 8 років боротьби посольство США контролювало ситуацію, і в значній мірі підтримувало.

Кращі українські архітектори були залучені для того, щоб сприяти захисту цього місця, в тому числі пані Оксана Бойко, д-р Юрій Лукомський, д-р Василь Слободян, археологи і велика коаліція української інтелігенції. Українські громадські діячі та вчені професор Ярослав Дашкевич, український герой і член парламенту Юрій Шухевич, поетеса і письменниця Ірина Калинець, депутат міськради Віра Лясковська і багато, багато інших відданих особистостей, які внесли свій вклад в сьогоднішнє свято. Ми хочемо, щоб досягнутий результат також сприяв покращенню відносини з Міською Радою Львова.

Захист дипломної роботи, присвяченої єврейській дільниці у Львові, був дуже зворушливою зустріччю, щоб відсвяткувати ідеї осмислення і робити все можливе, щоб увіковічити наші кращі сторінки в історії, в поліетнічному минулому, з'єднати найкраще з минулого і перенести його над кривавим 20-м століттям у світло побудованого разом майбутнього в 21-му столітті, і далі безперервно налагоджувати позитивні відносини між українським, польським та іншими народами сучасної України і глобальною єврейською громадою.

Унікальність місця полягає в тому, що там жили і молилися видатні єврейські мудреці, які залишили велику кількість своїх вічних коментарів. Це місце, де ми будемо відзначати у грудні 2016 р. йорцайт Хахама Цві, відомого рабина, який молився в синагозі "Турей Загав", і в лютому відзначимо 350-річчя з Дня піднесення душі рабина Давида ГаЛеві Сегала - знаменитого рабина синагоги "Турей Загав", який писав коментарі до "Шулхан Арух", що зараз в кожній єврейській освітній установі і домашніх бібліотеках релігійних євреїв.

Нагородою за подолання всіх перешкод на шляху є хороші результати. Нехай ці результати принесуть мир і процвітання Львівській міській спільноті і усьому світу!

Автор: Мейлах Шейхет, Директор Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу

↑Новини↑