Міжнародний круглий стіл «Війна пам'ятей та політика примирення»

07 листопада, 2013
17 жовтня 2013 року в Українському інституті національної пам’яті за підтримки Інституту історії Національної академії наук України відбувся круглий стіл «Війни пам’ятей та політика примирення». На круглий стіл з’їхались близько 30 науковців з різних регіонів України.

   Конференцію відкрив в. о. директора Інституту національної пам’яті Володимир Кривошея, який привітав  учасників круглого столу і проінформував їх про діяльність Інституту за поточний рік. 

   У ході першої сесії, яка була присвячена контраверсійності щодо простору історичної пам’яті в Україні (модератор — професор Алла Киридон) були представлені доповіді, які стосувались меморіалізації історичних подій, в основному ХХ століття. Професор Валентина Хархун (Ніжинський державний університет) в ході свого виступу порівняла досвід і концепції пам’яті про комуністичний режим в музеях країн Центральної Європи з аналогічними музеями України та  Росії. З’ясувалось, що в цих країнах є різні бачення комуністичного минулого (від доволі агресивної іронії, як в Чеській Республіці, до ностальгії за минулим, як в Росії). Крім того було відзначено різну міру порівняння нацистського та комуністичного режиму (наприклад в Будапешті в Музеї терору про колаборацію з нацистами згадується побіжно). Що стосується України, то основна концепція музеїв комуністичного минулого (Музей жертвам Голодомору, Музей радянської окупації, Тюрма на Лонцького) полягає в представленні українців, як жертв окупаційної влади, і фактично не розглядається варіант, коли українці ставали катами інших українців.

Варіант, коли українці ставали катами інших українців.

Кандидат історичних наук Катерина Кобченко (Київський національний університет імені Тараса Шевченка) розглянула питання про війну пам’ятників в Україні. У ході виступу було розглянуто останні події, пов’язані зі знесенням пам’ятників на території України. Доповідачка висловила цікаву тезу про те, що постановка пам’ятників політичним вождям в Україні (Володимиру Леніну, Йосифу Сталіну,  Степану Бандері, Роману Шухевичу) є по суті окресленням території «своєї» ідеології, а вандалізм спрямований проти них сприймається як удар проти цієї ідеології та тих, хто її сповідує. Проте об’єктами такого вандалізму як правило не

стають військові меморіали червоноармійцям, через поширене в усіх регіонах України шанобливе ставлення до пам’яті загиблих у Другій світовій війні. В ході обговорення цієї доповіді прозвучало цікаве запитання від Володимира Кривошеї: як сприймати знесення пам’ятника Леніну в Охтирці

членами «ВО Свобода» на чолі з народним депутатом України Ігорем Мірошниченком (державним службовцем 1-го рангу): як акт демонтажу «знизу» чи «зверху»? Це питання викликало жваву дискусію.

   У ході першої сесії була також представлена книга «Культура історичної пам’яті: європейський та український досвід», за редакцією професора Юрія Шаповала.

   У ході наступної сесії (модератор — професор Володимир Кривошея), присвяченій конфлікту та примиренню  пам’ятей, професор Георгій Касьянов (Інститут історії України) розширив попередню доповідь про війну пам’ятників. Г. Касьянов наголосив на спадкоємності радянської концепції постановки пам’ятників вождям, яка продовжує проявлятись в зведенні пам’ятників керівникам українського націоналістичного руху. Це було проілюстровано візуальними порівняннями пам’ятників Володимиру Леніну та Степану Бандері. Навіть нові пам’ятників Тарасу Шевченку більше нагадують копії радянського пам’ятника Шевченку в Києві.  Сама ж війна пам’ятників в Україні, згідно з доповіддю, є пережитком релігійних війн Середньовіччя та раннього Нового часу, коли ворогуючі сторони прагнули знищити релігійні символи своїх противників, відзначаючи таким чином  перемогу своєї релігії. Також професор Касьянов відмітив і досить загрозливу ситуацію з непоодинокими актами вандалізму, спрямованого проти пам’ятників жертвам Голокосту.

   Катажина Єдращик (Університет ім. Адама Міцкевича в м. Познань) зробила цікавий огляд інформаційної кампанії в Польщі, присвяченій 70-ій річниці Волинської трагедії. З’ясувалось, що ця кампанія була ініційована лише  певними політичними партіями і підконтрольними їм ЗМІ. Що стосується незалежних ЗМІ, то вони приділяли цій  річниці менше уваги. В той же час більшості звичайним громадянам Польщі на цю кампанію було байдуже і в ході  соцопитувань більше половина з них або нічого не знала

про Волинську трагедію, або ж плутала її з іншими трагедіями Другої світової війни. Це означає, що «кресові організації» насправді мають мінімальний вплив і, за словами пані Єдращик, основу їх складають люди похилого віку, а молодь практично не є їх учасниками. Що стосується  української діаспори в Польщі, то її лідери проявили компромісну позицію в ході цієї інформаційної кампанії.

   Якщо перейти до загального аналізу круглого столу, то треба відзначити надзвичайно високий рівень доповідей. Відбувалось цікаве обговорення кожної доповіді, оскільки питання, які були підняті доповідачами, є актуальними на сьогоднішній день. Проте основний акцент робився саме на пам’ятниках, а не на історичній пам’яті та примиренню про що і відзначили організатори круглого столу.

   На превеликий жаль, не вистачило часу для того, щоб  усі доповідачі змогли висловитись, через те що в залі, де  проводився круглий стіл, мав бути захід іншої організації. Ідеально було б зробити цей круглий стіл в майбутньому  на 2–3 дні, оскільки заявлені доповіді, які не прозвучали,  на мою думку, також були б цікаві.

   У цілому варто відзначити дружню атмосферу даного заходу. Залишається побажати Українському інституту національної пам’яті сил і наснаги для організації подібних  конференцій.

 

Михайло Мартиненко, волонтер

Українського центру вивчення історії Голокосту,

студент історичного факультету

Київського національного університету ім. Тараса Шевченка

інформація взята з https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=663f08f4c1&view=att&th=14231f8b41e804ea&attid=0.1&disp=inline&realattid=f_hnptdgke0&safe=1&zw&saduie=AG9B_P_29XsKRsTs-CwX0AudkhZ8&sadet=1383817958133&sads=5lI7qUSXN0rmKtcO5FEnOiGOJ20

↑Новини↑