Вшанування минулих днів і страждань Голокосту львівського єврейства

15 жовтня, 2013
Автор посту: Ерік А. Джонсон, керівник Відділу преси, освіти і культури

В останні дні місяця елула Посол Пайєтт ушанував пам’ять сотень тисяч євреїв, яких було жорстоко вбито нацистами у Львові і в його околицях. Першим місцем, яке він на цьому шляху оглянув, був монумент, що увіковічнює пам’ять тих євреїв, які загинули у Львівському гетто. Хоча Львів був третім за величиною єврейським містом у регіоні вже в 1939 році, його єврейське населення подвоїлося до понад 200 000 чоловік на час нацистської окупації міста в червні 1941 року.  Протягом цього літа нацисти насильницьким способом переселили всіх євреїв Львова у північну частину міста – за залізничні шляхи. Коли в гетто почалися систематичні вбивства євреїв, нацистський режим почав перевозити їх у вагонах для худоби до розташованого неподалік табору смерті "Белжець”, де півмільйона євреїв було безжально знищено.

 

Багатьох євреїв, яких вважали "працездатними”, перевозили з Львівського гетто навіть ближче – у Янівський концентраційний табір на околиці Львова, де вони й закінчували свої дні. Протягом наступних двох років у Янівському таборі було замордовано на примусових роботах або вбито приблизно 200 000 євреїв. У київському Музеї Другої Світової війни можна побачити багато експонатів, які стосуються Голокосту, – в тому числі жахливу машину для дроблення кісток, яка потрапила туди з Янівського концтабору. Посол Пайєтт удруге вклонився пам’яті вбитих – на цей раз тих, хто загинув у Янівському концтаборі, – біля величезної брили, яка позначає одне з тих місць, де були поховані жертви концентраційних таборів.

 

Перед Другою Світовою війною Львів був домівкою майже 50 синагог, але нацисти під час окупації знищили їх усі, крім двох. Під час відвідин старого єврейського кварталу Львова, розташованого вздовж Староєврейської вулиці, Посол Пайєтт відвідав пам’ятні місця колишньої Великої міської синагоги і синагоги «Золота Роза» («Турей Загав»).  Кілька років тому Посольство США в Києві – через Фонд Посла США зі збереження культурної спадщини – надало грант, щоб допомогти задокументувати історію синагоги «Золота Роза» на знак пошанування єврейської минувшини Львова. Посол Пайєтт відвідав і єдину діючу синагогу – чудово реставровану «Бейс Аарон ве Ісраель» 1925 року (перед війною відому як синагога «Цорі Гілод»), де зустрівся з рабі Болдом – головним рабином Львова і Західної України, щоб обговорити питання, важливі для нинішньої єврейської громади Львова.

З надією на майбутню співпрацю Посол Пайєтт завершив свої оглядини єврейського Львова відвіданням будинку, де колись жив Шолом Алейхем. Шолом Алейхем (справжнє ім’я Шолом Рабінович) народився неподалік Переяслава, а помер у Нью-Йорку, що зробило його однією з багатьох ланок зв’язку, які донині єднають Сполучені Штати й Україну. В жовтні 2013 року Посольство США запросить в Україну Джо Дормана – директора чудового документального фільму «Шолом Алейхем: сміх у темряві» (2011), щоб представити цю стрічку у Львові і в Києві. Цією подією Посольство США ще раз вшанує багату єврейську минувшину Львова.

З Сайту http://usembassykyiv.wordpress.com/2013/09/06/honoring-lvivs-jewish-past-and-holocaust-suffering/

↑Новини↑