Синагога в Жовкві

-

Жовква унікальне місто розташоване за 25 кілометрів від Львова.

Від найдавніших часів, населення міста становили поляки, українці та євреї. Архітектурне, історичне, культурне різноманіття робить його популярним серед туристів. Більше ніж 27 тис. осіб відвідало його минулого року.

Жовква заснована в 1594, як приватне місто польським королем Станіславом Жолкевським. Місто швидко стало центром релігійного життя, культури та комерції. В 17 столітті польський король заснував там свою резиденцію.

Коріння єврейської громади в Жовкві дуже глибоке. Найдавніша надгробна плита збережена в Жовкві датується до 1610 р. В 1690 р. місцеві євреї заснували друкарню, а єврейська кравець гільдія датується 1693.

До 18 століття Жовква була важливим центром єврейської освіти та релігійного життя.

В кінці 1690 р. для зростаючої єврейської громади почалось будівництво ренесансної синагоги.

Синагога оборонного типу. Призначена для захисту євреїв від вторгнень, в ній був прохід на дах, і підземні сховища.

Протягом століть, синагога зазнала ряд реставрацій. Найбільш значні були після пожеж 18 і 19 ст. Проте, найгірше спустошення сталося в 20 столітті.

На початку Другої Світової війни, жовківська єврейська громада становила половину населення в місті. Синагога була центром релігійного життя, також була єврейська школа, культурне товариства і футбольна команда.

В 1941 р. під час нацистської окупації синагога була зруйнована, залишили тільки стіни. Нацисти також знищили цвинтар, а надгробки використовували для оснащення доріг.

Більшість євреїв у Жовкві були вбитими, або депортованими до таборів смерті. Тільки декілька людей пережили війну, проте  більшість з них емігрували.

Сьогодні, тільки 10 євреїв живе в Жовкві. Від того що було колись, дуже мало залишилось. Руїни синагоги та фрагменти надгробних плит. На колишньому єврейському цвинтарі стоїть базар.

З часів Незалежності ситуація покращилась, з’явився амбітний проект реставрації, який поступово реалізовується.

В 1994 р. центр Жовкви  став Державним історик – культурним заповідником.

В 2000 World Monuments Fund вніс Жовківську синагогу в список ста місць, які знаходяться в найбільшій небезпеці. Також було зроблене подання на грант щодо реставрації синагоги.

Реставраційні роботи поступово проводяться. Коли реставрація завершиться в синагозі буде відкритий Центральний музей єврейської культури в Галичині.