Синагога "Золота Роза"

Єврейська громада у Львові бореться за збереження залишків Золотої Рози.

Золота Роза - найстаріша синагога в Україні та одна з найстарших та найкрасивіших синагог в Європі.

Також відома під назвою «Турей Загав» Золото Роза побудована в 1582 р. Вона була однією з найбільш вражаючих ренесансних орієнтирів міста. Століттями вона була центром культури та освіти для місцевих євреїв.

Синагога була збудована як приватна для Іцака Нахмановича. Він був старшиною єврейської громади і одним з найбагатших жителів міста. Вибрав відомого архітектора Павла Щасливого як майбутнього архітектора для своєї синагони.

В 1603 р. польський король подарував землю на якій стоїть синагога єзуїтам, але після судових процесів які тривали до 1609  р. синагога повернута єврейській громаді міста, після виплати 20, 600 гульденів.

Легенда розповідає, що синагога була врятована невісткою Нахмановича.

З 1654 – 67 рр.  єврейський вчений Рабі Давид Ха – Леві Сегал молився в цій синагозі. Відомий своїми писанням релігійних законів, знаменитого «Турей Загав», від чого синагога почала називатись Золоті Рядки.

Століттями синагога Золота Роза була центром єврейської культури та освіти у Львові.

Проте Друга Світова війна призвела до руйнації синагоги та винищення євреїв по всій Україні. В 1941р. Злота Роза була повністю пограбована, а потім підірвана. Все що залишилось - це частка північної стіни. На ній є табличка з написами на українській,  англійській та івриті.

За Радянського Союзу синагога лежала в руїнах. В 1980 р. міська влада проводила консерваційні роботи, і в 90 р. архітектор Сергій Кравцов зробив комп’ютерну версію, яка показує синагогу на всіх етапах її історії.

Незважаючи на закони України, спрямовані на збереження історичних місць, у 2011 році у Львові влада погодилися дозволити приватному забудовнику знести залишки синагоги для того, щоб побудувати готель на Кубок УЄФА. У відповідь на міжнародний тиск, а також тиск глави української держави, міська влада припинила будівництво готелю. Мер Львова також оголосив, що місто планує побудувати пам'ятник жертвам Голокосту поруч із синагогою Золота Роза.

Також діє Програма регенерації єврейського кварталу Львова. Програма заснована на археологічних, історичних та архітектурних досліджень, проведених українськими вченими з Укрзахідпроектреставрації. Вони припускають поступове відновлення синагоги Золота Роза. Але першочерговим завданням є збереження існуючих руїн.