24 лютого (14 адара)- свято ПУРИМ

22 лютого, 2013
Єврейське свято Пурім - це не тільки веселе свято, але і свято в пам'ять про великий порятунок євреїв в Перському царстві, що стався більше двох тисяч чотириста років тому.
Пурім (פּוּרִים), свято, згідно біблійній книзі Есфірі (9:20-32), заснований Мордехаєм і Есфір в пам'ять про чудове позбавлення євреїв Персії від загибелі, яку їм приготував царський сановник Хаман. Назва свята походить від слова пур (аккадское Пуру - `жереб`), який кидав Хаман, щоб призначити місяць винищення євреїв (Есф. 3:7). В епоху Хасмонєєв свято називалося Днем Мордехая (II Макк. 15:36). Згідно книзі Есфірі, євреї Персії знищували своїх ворогів 12 і 13 адара, а 14 адара святкували свою перемогу і порятунок; в царській столиці Сузи (Шушан) побиття ворогів тривало ще один день, а святкування перемоги відбулося там 15 адара (Есф. 9:1 -2, 13-14, 17-19). 15 адара називається тому Шушан Пурім і святкується в тих містах Ерец-Ісраель, які в давнину (за традицією - при Иехошуа бін Нуне) були, як і Сузи, обнесені стіною (зокрема, в Єрусалимі та Тверії); у всіх же інших місцях Пурім святкується 14 адара. В єврейські високосні роки, коли додається додатковий місяць - адар шені (`другий адар`), Пурім святкується у цьому місяці, так як по талмудичних традиції (Мег. 6б-7а) саме тоді відбулися описувані події (лише караїми святкують Пурим у високосний рік в першому адар); 14 і 15 числа першого адара називаються в цьому випадку Пурім катан (`малий Пурім`), і в цей день забороняються пост і надгробні мови.

Пурім починається із закінченням Посту Есфірі. Пурим - малий свято, тобто в цей день дозволено працювати. Головна частина святкування - публічне читання книги Есфірі (по свитку). Літургійні сувої часто прикрашають (іноді - ілюстраціями до тексту). Коли читач вимовляє ім'я Хамана, присутні піднімають шум, діти крутять тріскачки і т. п., висловлюючи таким чином ненависть і презирство до лиходієві. Пурим - веселе свято, в який прийнято пити вино; як сказав вавілонський законовчитель Рава (Мег. 7б), потрібно пити до тих пір, поки людина не перестане розрізняти, вимовляє він прокляття Хаманн або благословення Мордехай. У Пурим прийнято приносити один одному згортки з солодощами і солодкою випічкою (на івриті мішлоах манот, буквально `посилка страв`, на ідиш шелахмонес) і давати гроші нужденним (Есф. 9:22). На свято печуть особливі трикутні пиріжки з солодкою начинкою (зазвичай - з маком чи варенням), звані вухами Хамана (на івриті озней Хаман) або гаманцями Хамана (на ідиш хоменташ). Пурим - карнавальне свято, під час якого ще в середні століття читалися твори, пародіюють релігійну літературу; найбільшою популярністю серед них користується «Массехет Пурім». У багатьох громадах існував звичай призначати «пурімского рабина», який читає «пурімскую Тору» - жартівливі переробки священних текстів. Особливий жанр цього свята - пурімшпіл (на ідиш `пурімское уявлення`), виконуваний одним або декількома акторами під час святкової трапези. Спочатку такі подання були прості і короткі (текст не перевищував кількасот римованих рядків), однак вже на початку 18 ст. в пурімшпілях початок позначатися вплив європейського театру, і ці уявлення поступово перетворилися в драматичні постановки з численними ролями і музичним супроводом і текстом в кілька тисяч римованих рядків. Пурімшпілі розігрувалися в публічних місцях, і зі глядачів стягувалася плата. Тим не менш, пурімшпілі завжди зберігали змістовну зв'язок з книгою Есфір і розігрувалися тільки на Пурім. Під впливом італійського карнавалу увійшло в звичай рядитися на Пурім, причому чоловікам дозволено навіть переодягатися в жіноче плаття і навпаки (що в звичайній ситуації категорично заборонено Галахов). В Ізраїлі в Пурим проводяться карнавальні ходи, найбільш старе і відоме з яких - адлояда (буквально `поки не перестане розрізняти`, див. вище слова Рави).
↑Новини↑