В Сатанові рятують унікальну 500-літню синагогу-фортецю

26 грудня, 2012
У селищі Сатанів завершений перший етап першочергових аварійно-відновних робіт пам'ятника історії і культури загальнонаціонального значення – середньовічній Великої синагоги-фортеці XVI століття, повідомляє сайт newsru.co.il. На даний момент повністю очищений від шару ґрунту і укріплений коробове зведення, що перекриває будівлю і встановлений тимчасовий дах.
У селищі Сатанів (Городоцький район, Хмельницької області, Україна) завершений перший етап першочергових аварійно-відновних робіт пам'ятника історії і культури загальнонаціонального значення – середньовічній Великої синагоги-фортеці XVI століття, повідомляє сайт newsru.co.il. На даний момент повністю очищений від шару ґрунту і укріплений коробове зведення, що перекриває будівлю і встановлений тимчасовий дах.

Замовником робіт виступила Хмельницька обласна іудейська релігійна община. Виконавець робіт - ПРАТ «Каменець-Подільськ-реставрація». Раніше ця організація проводила роботи на таких значимих об'єктах, як Резиденція буковинських митрополитів (пам'ятник, що охороняється ЮНЕСКО), ратуша в Каменце-Подольськом, козацька церква в Зінькове, знаменита церква-фортеця в Сутковцах і так далі. Крім того, фахівці «Каменець-Подільськ-реставрації» працюють в Києві, на реставрації Маріїнського палацу.

Як розповів Артур Фрідман, член правління обласної іудейської общини, в 2012–2013 рр. планується провести основні необхідні рятувальні роботи. На 2014 р. планується зайнятися фундаментами і підземною частиною (каземати, підвали і підземні ходи) і завершити основні роботи по реставрації самої будівлі. До 2015 р. будуть завершені роботи по відтворенню дерев'яного інтер'єру (благо збереглося декілька старовинних фотографій).

Сатанівська синагога-цитадель – один з найвидатніших пам'ятників іудаїки не лише в Україні, але і всій Східній Європі. Її побудували ще в 1514 р. Вона відноситься до синагог оборонного типа і зовні нагадує невеликий замок – товсті стіни, масивні контрфорси, бійниці мушкетів і гарматних по периметру. Свого часу це був дуже важливий вузол в системі міських зміцнень Сатанова, а на даху цього храму стояла гарматна батарея.
У 30-і роки ХХ століття, як і більшість культових споруджень селища, синагогу закрили і перетворили на склад. Як останній її використовували до кінця 1980-х. Після пам'ятник стояв взагалі безгоспним. У останні ж роки будівля була в аварійному стані – стіни пошматували тріщини, і вони могли звалитися у будь-який момент. Не дивлячись на статус загальнонаціонального пам'ятника, вся держохорона звелася до чавунної охоронної таблички.

Весною цього року святиня, нарешті, знайшла господаря. Їм стала Хмельницька обласна іудейська релігійна община. А гроші на проведення робіт виділили російські бізнесмени.

При розчищанні були несподівані знахідки. «У шарі глини, який був насипаний поверх зведення, ми знайшли залишки рушниці, що проржавіли в труху, і такий же іржавий австрійський багнет часів Першої світової війни», – розповів реставратор Микола Іващук.

Зараз основні роботи ведуться усередині. У головному залі вже встановили будівельні ліси. На висоті в 15 метрів зараз працюють реставратори – потрібно перевірити кожен камінь зведення, де потрібно – укріпити, де потрібно – встановити що випав. До свого 500-річного ювілею синагога знайде другу молодість.

Відзначимо, що в Україні збереглися немало пам'ятників єврейської культури і старовинних синагог. Це пов'язано з тим, що вона є батьківщиною деякого перебігу іудаїзму, зокрема, хасидізма. Починаючи з вісімнадцятого століття, коли в Україні проживала левова частина світового єврейства, вона залучає до себе єврейських паломників зі всього світу, зокрема, хасидів і адептів Кабали.
↑Новини↑