Новітні способи дослідження давніх поховань

20 жовтня, 2012
↑Новини↑Президія Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України на засіданні 10 жовтня докладно розглянула результати дослідження давніх поховань, кладовищ і братніх могил сучасними геофізичними методами як підсумок роботи в Україні науковців з університету Кренфілд (Великобританія) Роланда Веслінга та Чарльза Інрайта в рамках пілотного проекту «Оцінювання достатності використання геофізичного дослідження як свідчення наявності або відсутності братніх могил».
Президія Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України на засіданні 10 жовтня докладно розглянула результати дослідження давніх поховань, кладовищ і братніх могил сучасними геофізичними методами як підсумок роботи в Україні науковців з університету Кренфілд (Великобританія) Роланда Веслінга та Чарльза Інрайта в рамках пілотного проекту «Оцінювання достатності використання геофізичного дослідження як свідчення наявності або відсутності братніх могил».
Ініціатором цих досліджень став Мейлах Шейхет, директор Благодійної організації "Єврейське Відродження”, Голова Представництва Американського Об’єднання Комітетів для Євреїв колишнього Радянського Союзу.
Доповідачем виступив магістр Роланд Веслінг – науковий співробітник у галузі судової археології та антропології університету Кренфілд, який має велику практику геофізичних досліджень та кримінальних розслідувань щодо місць масових убивств і поховань у різних країнах Європи і Африки. Його асистентом і в дослідженнях, і в доповіді був інженер-геофізик магістр Чарльз Інрайт. Роль перекладача взяв на себе Мейлах Шейхет, який вже багато років займється проблемою збереження єврейської спадщини в Україні.
Дослідження відбувалися з 24 квітня по 4 травня 2012 року у Львові, Львівській, Рівненській, Київській областях та місті Києві. Метою був пошук поховань жертв Другої світової війни та політичних репресій неруйнівними методами (без здійснення розкопувань). Усе геофізичне обладнання британці привезли з собою. Це пілотний проект, який показав перспективність подібних досліджень в України, де є дуже багато невиявлених і не облікованих місць масових поховань жертв воєн та політичних репресій, а також знищених стародавніх цвинтарів, які можуть мати велике історичне значення.
Заступник директора Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень Тимур Бобровський наголосив на важливості й перспективності саме таких неінвазивних досліджень, які не вимагають розкопувань і таким чином не руйнують археологічних пам'яток.
У підсумку зацікавленого обговорення члени президії Науково-методичної ради разом з колегами з Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень подякували Мейлаху Шейхету за ініціативу, а британським колегам – за їхні дослідження та схвалили результати зазначених досліджень з рекомендацією продовжити роботу в цьому напрямі. Було також запропоновано ознайомити зі звітом з виконання пілотного геофізичного проекту «Оцінка інформативності геофізичних методів при доведенні наявності або відсутності масових поховань» Інститут археології НАН України, Інститут національної пам’яті та Державну міжвідомчу комісію у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій.