Ситуація навколо «Золотої Рози» вирішилась без участі євреїв?

02 листопада, 2011
Директор Наукового центру іудаїки та єврейського мистецтва ім. Ф. Петрякової, Мейлах Шейхет, дає коментарі стосовно вирішення конфліктів у ситуації з будівництвом біля «Золотої Рози» (Переклад статті українською мовою)

(Переклад з російської)


2 листопада 2011

Нещодавно, редакція нашого видання відгукнулась на прохання представників єврейської громади Львова про допомогу з публікацією інформації про те, як внаслідок дій влади міста було зруйновано микву XIV століття і поставлено під загрозу руйнації рештки середньовічної синагоги «Золота Роза». Цими днями, в ізраїльській пресі з’явились статті про те, що посол Ізраїлю в Україні, який взяв на себе обов’язки посередника в регулюванні цього конфлікту запевнив західне суспільство в тому, що «жодних будівельних робіт на території синагоги не здійснювалось», а « інформація, яку публікували в ряді ЗМІ, містила неточності».

Сьогодні наш журналіст попросив прокоментувати цю ситуацію керівника релігійної громади «Турей Загав» Мейлаха Шейхета: «Проблема залишилась і дуже серйозна. Будівництво призупинено за двох рішень суду завдяки протестам патріотичної української інтелігенції, героям України, адекватній реакції Президента України та Міністерства культури, а також завдяки чисельним зверненням, - а не з волі муніципалітету. Нещодавно став відомим факт передачі муніципальною владою, під будівництво готелю, земельної ділянки, на котрій знаходиться сакральний об’єкт синагогального комплексу «Золота Роза» та археологічні об’єкти середньовічного Львова, і цей факт став причиною нового судового позову. Для того, щоб відволікти увагу від сандального будівництва готелю, влада міста провела міжнародний конкурс на увіковічення пам’яті трьох об’єктів єврейської історії, що були знищені нацистами у 1941-1945 роках. Конкурс провели без погодження з ЮНЕСКО та української єврейської спільноти. Німецький проект, що виграв конкурс не має відношення до комплексу синагоги «Золота Роза» і був ініційований мерією. Влада міста проігнорувала наші звернення про передачу старовинної микви для реставрації та використання. На противагу нашому запиту, микву віддали в аренду зовсім неєврейській організації з іншого міста, через що ми ініціювали ще одне звернення до суду».

Керівник єврейської релігійної громади « Турей Загав» також додав: « Проблема поки що продовжує залишатись дуже серйозною, оскільки готель планується зовсім поруч з Золотою Розою, і залишається небезпека нищення знайдених там археологічних пам’яток Середньовіччя. На думку вчених і архітекторів – важка залізобетонна конструкція готелю поруч з синагогою, збудованою з дрібного вапняку, знищить будівлю синагоги і заблокує можливість доступу до микви. Сусідні, теж унікальні будинки мають тріщини, на території з геологічно важкою структурою глинистих пливунів, деякі з них є в аварійному стані. Через неграмотне будівництво було знищено систему водовідведення з території, закладену ще в середньовіччі. Досі нічого не було зроблено для стабілізації складної гідрогеологічної ситуації. Міністерство культури України зібрало спеціальну комісію, до якої ввійшли представники міністерства, члени ІКОМОСу, що працюють над створенням концепції збереження історичного середньовічного кварталу і контролюють виготовлення проектної документації згідно до вимог ЮНЕСКО. Через відсутність затвердження ЮНЕСКО таких документів, залишається небезпека продовження будівництва і нищення юдейських сакральних місць. Для відновлення унікального синагогального комплексу терміново потрібні гроші. Ми закликаємо меценатів до благородних вчинків, та впевнені, що порятунок і відновлення цієї святині освятить нас всіх Б-им благословенням!».

Залишається надіятись, що ситуація із збереженням єврейської культурної спадщини вирішиться, можливо за посередництва якогось з політичних діячів Європи та продуктивної співпраці політиків, а можливо і єврейських лідерів України. Так, результат подібної співпраці влади, архітекторів та ентузіастів можна спостерігати на 70 кілометрів західніше Львова, де в містечку Замостьє навіть за відсутності єврейської громади, була відреставрована унікальна синагога.


Оригінал статті російською мовою читайте тут

Джерело:Газета «Достижения» http://www.achievementsnews.co.uk
↑Новини↑