Збереження синагоги XVIII ст. у Чорткові Тернопільської області (нагально)

 


Основне призначення:

 

Іудейська громада Чорткова працює над заохоченням місцевого єврейства до участі в Шабаті та молитві. Організація прагне відновити релігійні аспекти місцевої громади та надати допомогу її старшому поколінню. Для повноцінної діяльності громади, молитов і зібрань, а також для збереження цінної архітектурної пам’ятки національного значення, спільнота має на меті відновлення старої місцевої синагоги, стан якої на сьогодні є незадовільним.

 

Опис проекту:

 

Будівництво синагоги в Чорткові розпочалось у 1754 році, та завершилось у 1771. У 1765 році єврейська громада налічувала 764 особи і до 1921 року зросла до 3314 осіб. 6 липня 1941р. місто було окуповане нацистами, де у 1942 р. вони організували гетто. До 1943р. більшість євреїв було вбито, або переправлено в Белжець, а синагогу було розграбовано і сплюндровано. Радянська влада, що прийшла після нацистів почала використовувати святиню як склад, і таку функцію синагога виконує і до нині.

 

Синагога в Чорткові має багато цінних написів на івриті, фрагментів малюнків та різьблень з ХІХст.. Також унікальною є схема розподілу простору будівлі, його інтер’єру. Це є  рідкісний приклад синагоги оборонного типу.

 

Метою проекту є збереження синагоги від подальшої руйнації, в саме – зміцнення загальної структури. Необхідно провести термінові роботи по заміні покрівлі або встановити тимчасовий захисний дах. Негайного втручання потребують цегляні склепіння, що розпадаються під дією дощу та низьких температур. Також слід ліквідувати тріщини у стінах приміщення.

 

Першочерговим бенефіціаром проекту буде місцева єврейська громада, що налічує 50 осіб. Однак реалізація даного проекту матиме національне та навіть міжнародне значення. Синагога в Чорткові, що знаходиться під охороною держави є також цінною для міжнародної єврейської спільноти та світової громадськості загалом.

 

Якщо не провести реставрацію, то приміщення зруйнується на протязі наступних трьох років і це буде непоправна втрата не лише для України, але і всього світу.

 

Бюджет проекту:

 

Термінове укріплення каркасу:

288 000

грн

Переглянути поточний стан синагоги