Чортків

Згідно звіту радянської комісії по розслідуванню злочинів фашистської Німеччини на території міста Чорткова, Тернопільської області, що здійснювався влітку 1944 року, в період окупації міста 1941-1944рр., було здійснено три масових акції по винищенню євреїв, поляків, українців, вчителів, лікарів, адвокатів, партійних активістів, дітей та людей похилого віку.

У 1941 р. було віддано наказ створити гетто для восьми тисяч євреїв, де вони змушені працювати, не покидаючи території. Від голоду, що там панував загинуло багато людей.

У 1943 р. відбулась наступна акція по масовому вбивстві єврейського населення міста. Внаслідок звірського погрому було розстріляно євреїв, що в той час працювали на полях, займались звичними справами в своїх домівках. Мертвих або поранених, їх вантажили на вози, а потім кидали в пусті криниці. Окремими групами євреїв виводили з гетто, начебто для певних робіт, та розстрілювали їх у визначених місцях. Мертвих та живих, їх закопували в ями разом.

Масові розстріли євреїв, поляків та радянських активістів здійснювались на території в’язниці, на місці аеродрому, на місці єврейського кладовища, а також в сусідніх селах.

Після розкопок на місці поховань біля колишнього аеродрому, з західного боку міста, було виявлено 16 могильних ям різного розміру, не оформлених належним чином. більше ніж 13 тис. мешканців м.Чорткова та околиць було вбито.