Історія створення

Науковий центр іудаїки та єврейського мистецтва імені Фаїни Петрякової був створений 23 березня 2005 року в м. Львові. Фаїна Петрякова, доктор мистецтвознавства, була відома у свій час як плідний та найавторитетніший дослідник українського скла, фарфору, кераміки та української іудаїки.

Науковий центр іудаїки та єврейського мистецтва та Квартира-музей були створені на честь Фаїни Петрякової, професора Львівської академії мистецтв, доктора мистецтвознавства, старшого наукового працівника Львівського філіалу Інституту народознавства Національної академії наук України.

Спадщина Фаїни Сергіївни Петрякової, видатного професора та доктора мистецтвознавства

У 1990-х р.р. Фаїна Петрякова за підтримки професора Ярослава Дашкевича та інших своїх прихильників організувала виставку колекції іудаїки з Музею етнографії та художніх промислів НАН України. Це була перша в Україні виставка музейних предметів єврейського мистецтва після розпаду Радянського Союзу. Виставка Галицької іудаїки об’їхала багато країн світу.

Доктор Петрякова ретельно вивчала предмети колекції як з точки зору їх предметного обрядового значення, так і з погляду мистецької вартості. Її цікавило і взаємопроникнення культур Юдейського та Українського народів, вікова історія їх стосунків, зокрема, у галузі народного мистецтва.

Життя Фаїни Петрякової несподівано обірвалось у 2002 році. У 2009 році, після декількох років інвентаризації наукового доробку Фаїни Петрякової, на базі Наукового центру була створена Квартира-музей Фаїни Петрякової. В квартирі-музей працює бібліотека, яка налічує більше шести тисяч книжок, а також присутня збірка іудаїки.

Великою заслугою Ф. Петрякової є праця про колекцію Максиміліана Гольдштейна. Ця наукова праця, як і інші неопубліковані праці доктора Ф.Петрякової, нині готуються до друку.

Засновники Центру

Дашкевич Ярослав Романович – професор, доктор історичних наук, директор Львівського відділення Інституту археографії та історієзнавства НАН України

Львівська міська громадська організація «Асоціація музеїв та галерей»

Шейхет Мейлах – засновник та директор благодійної організації «Єврейське відродження», директор Американо-Українського Бюро з Прав Людини і Дотримання Чинного Законодавства

Калинець Ірина Онуфріївнавідома громадська діячка, поетеса, прозаїк, філолог.